Fall 2018 Monday Schedule | Aliso Viejo Campus

Click on the teacher links for teacher information, class descriptions and other classes they teach.

 

Class Time Teacher Grade Room
8:30 – 9:30
K Program 8:30-9:30 Michaela Ackermann K 110
1st Grade Program 8:30-9:30 Breanna Rausch 1 105
Language Arts A 8:30-9:30 Denise Buskirk 1-2 104
Medieval History Through Art 8:30-9:30 Creative Creatures 1-4 109
Mad Dog Math 8:30-9:30 Julie Kotoff 1-6 101A
Fun with Phonics, Writing & Lit 8:30-9:30 Cami Stigall 2 202B
Apologia Flying Creatures 8:30-9:30 Meredith Barr 3-4 108
IEW US History 8:30-9:30 Farida Hsu 5-6 202A
Study Hall 8:30-9:30 Study Hall Monitor K-12 Lobby
8:30 – 10:00
Urban Workshop 3 8:30-10:00 Urban Workshop 4-12 Basketball Court
Ancient History 8:30-10:00 Adriana Lassiter 6 107
English 7 8:30-10:00 Jane Park 7 106
Physical Science 8:30-10:00 Cathy Sheetz 8 101B
English 9 8:30-10:00 Stephanie Bowman 9 205
Geometry 8:30-10:00 Kristin Strickler 10 206
Algebra 2 8:30-10:00 Stephanie Hudock 11 204
Study Hall 8:30-10:00 Study Hall Monitor 1-12 Lobby
9:40 – 10:40
K Program 9:40-10:40 Michaela Ackermann K 110
Tennis 9:40-10:40 Ron Elamparo K-3 Basketball Court
1st Grade Program 9:40-10:40 Breanna Rausch 1 105
Mad Dog Math 9:40-10:40 Julie Kotoff 1-6 101A
Apologia Botany 9:40-10:40 Tiffany Haugland 2-4 203
IEW Bible Heroes 9:40-10:40 Denise Buskirk 2-4 104
IEW Fun & Fascinating 9:40-10:40 Farida Hsu 3-5 202A
Modern History Through the Arts 9:40-10:40 Creative Creatures 3-6  109
IEW Medieval 9:40-10:40 Lori Verstegen  4-6 202B
Apologia Flying Creatures 9:40-10:40 Meredith Barr 5-6 108
Study Hall 9:40-10:40 Study Hall Monitor K – 12th Lobby
10:10 – 11:40
Super Chefs 10:10-11:40 Erika Coon K-5 Kitchen
Urban Workshop 3 10:10-11:40 Urban Workshop 4-12 Basketball Court
Medieval History 10:10-11:40 Carrie Lucas  7 107
Math 8 10:10-11:40 Kristin Strickler 8 206
Biology 10:10-11:40 Cathy Sheetz 9 101B
Government/Economics 10:10-11:40 Stephanie Bowman 11-12 205
Foundations of American Thought:
American Literature, American History,
Government, & Theology (Honors)
10:10-11:40 Biola Torrey Academy 10-12 204
Study Hall 10:10-11:40 Study Hall Monitor 1-12 Lobby
10:50 – 11:50
K Program 10:50-11:50 Michaela Ackermann K 110
Ancient Egypt 10:50-11:50 Breanna Rausch 1-3 105
Apologia Botany 10:50-11:50 Tiffany Haugland 1-3 203
Mad Dog Math 10:50-11:50 Julie Kotoff 1-6 101A
Language Arts B 10:50-11:50 Denise Buskirk 2-3 104
Tennis 10:50-11:50 Ron Elamparo 3-6 Basketball Court
Beyond Five in a Row 10:50-11:50 Jen Brown 3-5 109
Math 4 10:50-11:50 Meredith Barr 4 108
IEW Ancient 10:50-11:50 Farida Hsu 4-6 202A
IEW Ancient 10:50-11:50 Lori Verstegan 4-6 202B
Study Hall 10:10-11:40 Study Hall Monitor K-12 Lobby
Lunch I 10:40 – 11:50 for Grades 1-6 Only
11:50 – 12:50
Mixed Media 11:50-12:50 Creative Creatures 1-6 109
 Drama Kids 11:50-12:50 Drama Kids 1-5 104
Patriotic Guitar/Ukulele Class 11:50-12:50 Cheryl Thomas 1-8 105
Mad Science 11:50-12:50 Mad Science 3-6 106
Lunch II 11:40 – 1:00 for Grades K-12
12:30 – 2:00
Super Chefs 12:30-2:00 Erika Coon K-5 Kitchen
Urban Workshop 3 12:30-2:00 Urban Workshop 4-12 Basketball Court
English 8 12:30-2:00 Jane Park 8 204
Math 6 12:30-2:00 Meredith Barr 6 108
Math 7 12:30-2:00 Kristin Strickler 7 206
Teen Communications 12:30-2:00 Enhancing Teen
Communications
6-12 110
Writing Through Literature (English 8) 12:30-2:00 Lisa Carden 8 107
World Geography & Cultures 12:30-2:00 Adriana Lassiter 9 202A
World History 12:30-2:00 Carrie Lucas  10 203
The Inklings: Modern British Literature,
Introduction to Philosophy, & Theology (Honors)
12:30-2:00 Biola Torrey Academy 9-12 Prayer Room
American Literature 12:30-2:00 Stephanie Bowman 11 205
Study Hall 12:30-2:00 Study Hall Monitor 1-12 Lobby
1:00 – 2:00
Play To Your Health 1:00-2:00 Play To Your Health K-3 101A
Ancient History Through Art 1:00-2:00 Creative Creatures K-4 109
Mad Science 1:00-2:00 Mad Science K-2 106
Deep Roots Apologetics 1:00-2:00 Adam Brown  1-3 202B
USA Geography 1:00-2:00 Brittany Doan  2-5 101B
US History 1:00-2:00 Breanna Rausch 4-6 105
Language Arts C 1:00-2:00 Denise Buskirk  4-6 104
Study Hall 1:00-2:00 Study Hall Monitor K-12 Lobby
2:10 – 3:10
Etiquette Factory 2:10-3:10 Anna Anderson K-5 205
DramaKids 2:10-3:10 Drama Kids K-4 202A
Academic Chess 2:10-3:10 Academic Chess K-12 101A
Bionerds 2:10-3:10 Bionerds 1-5 105
Early Modern History Through Art 2:10-3:10 Creative Creatures 2-5 109
Intermediate Spanish 2:10-3:10 Portal Languages
Mission Viejo
2-5  Lobby
Christian Worldview Speech
& Debate
2:10-3:10 Rebecca Starbeck 3-6 204
Deep Roots Apologetics 2:10-3:10 Adam Brown 4-6 202B
Apologia Human Anatomy 2:10-3:10 Carrie Lucas  5-6 107
Songwriting & Worship Leading 2:10-3:10 Cheryl Thomas 6-12 106
Study Hall 2:10-3:10 Study Hall Monitor K – 12th Lobby
2:10 – 3:40
Beginning Sewing 2:10-3:40 Terry Darice 3-12 110
Urban Workshop 3 2:10-3:40 Urban Workshop 4-12 Basketball Court
Math 5 2:10-3:40 Meredith Barr 5 108
Gourmet Baking 2:10-3:40 Stephanie Bowman  6-12 Kitchen
Apologetics 2:10-3:40 Ted Shown 6-8 101B
EQ – Economics Quotient 2:10-3:40 Farida Hsu  6-8 104
Algebra 1 2:10-3:40 Kristin Strickler 8-10 206
Chemistry 2:10-3:40 Pam Savage  10 203
Rhetoric: Advanced English 2:10-3:40 Biola Torrey Academy 9-12 Prayer Room
Study Hall 2:10-3:40 Study Hall Monitor 1-12 Lobby
After School Hours
American Heritage Girls 6:30-8:00 K-12 110
Trial Life 7:00-8:30 K-12 110